Coraz większa liczba lekarzy zza wschodniej granicy korzystnie wpływa na poprawę sytuacji kadrowej w polskiej służbie zdrowia.
Wielu doświadczonych specjalistów pracuje lub ubiega się o pracę w polskich placówkach medycznych.
Czy jednak szkolenia specjalizacyjne u nas i za wschodnią granicą są tożsame? Nie zawsze.
Można zauważyć, że w ukraińskim czy białoruskim systemie szkolenia specjalizacyjne są nieco węższe w swoim zakresie niż ma to miejsce w Polsce.
Dobrym przykładem jest tutaj ukraińska specjalizacja anestezjologa dziecięcego, w Polsce taka specjalizacja nie występuje.
Należ mieć świadomość, że anestezjolog dziecięcy z Ukrainy nawet o bardzo długim stażu nie ma możliwości uzyskać w Polsce zgody Ministra Zdrowia na wykonywanie zawodu lekarza w tej specjalizacji ani uzyskać jej w specjalizacji anestezjologa.
Szkolenia specjalizacyjne na Ukrainie i w Białorusi są zazwyczaj krótsze niż tożsame w Polsce.
Jak zatem doprowadzić do uzyskania zgody MZ na wykonywanie zawodu lekarza?
Najlepiej wybierać lekarzy z dużym doświadczeniem.
W przypadku procedur „na określony zakres czynności czas i miejsce” oraz „warunkowej ze specjalizacją” Konsultant Krajowy w danej dziedzinie medycyny weryfikuje program studiów, program szkolenie specjalizacyjnego, oraz bada doświadczenie zawodowe kandydata.
Kandydaci z dłuższym doświadczeniem i stale podnoszący swoje kwalifikacje mają znacznie większe szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji.
Najlepszym sposobem na skuteczne pozyskanie lekarza z uprawnieniami jest zlecenie tego zadania doświadczonym specjalistom z Medical Workers Sp. z o.o..
