Służby medyczne ze Wschodu

W związku z napływem ogromnej liczby uchodźców z Ukrainy objętej działaniami wojennymi, polskie służby medyczne i tak do tej pory cierpiące z powodu niedoboru kadr, zostały jeszcze mocniej obciążone.

Przeładowane przychodnie, szpitale i wydłużające się kolejki do specjalistów to codzienność pacjentów i placówek medycznych.
Rozwiązaniem są przybywający do Polski lekarze, dentyści i pielęgniarki z Ukrainy i Białorusi.

Lekarze i pielęgniarki ze wschodu są bardzo zainteresowani podjęciem pracy w Polsce. Jednak procedury uzyskania zgody Ministra Zdrowia na wykonywanie zawodu lekarza i PWZ w Okręgowych Izbach Lekarskich wcale nie są łatwe.
Przepisy się zmieniają, wiele zmian również w tym obszarze wniosła Ustawa z dnia 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego Państwa.
Zmiany wniósł fakt odwołania stanu epidemii. Inne możliwości mają medycy z Ukrainy a inne z Białorusi.

Wyróşniamy Procedury:
? tzw. ? na określony zakres czynności medycznych, czas i miejsce?
? ?warunkowa ze specjalizacją?
? ?warunkowa bez specjalizacji?
Procedura nr 1 dostępna jest dla wszystkich cudzoziemców spełniających jej kryteria a procedury 2 i 3 jedynie dla obywateli Ukrainy.

Aby prawidłowo przygotować dokumenty trzeba dokładnie znać wymagania a te obfitują w tzw. kruczki. Procedury te najlepiej powierzyć doświadczonym specjalistom, dlatego zapraszamy do kontaktu.

Joanna Kuklińska
Joanna Kuklińska
Główny konsultant ds. Cudzoziemców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *