Jak – zgodnie z polskim prawem – powołać cudzoziemca na prezesa, członka zarządu lub prokurenta w spółce?
Zacznijmy od tego, że aby cudzoziemiec z krajów trzecich mógł pełnić funkcję w zarządzanie w okresie powyżej 6 miesięcy w ciągu kolejnych miesięcy, wymaga zezwolenia na pracę typu B.
Zezwolenie takie wydaje wojewoda właściwy ze względu na siedzibę firmy w której cudzoziemiec pełni funkcję.
Niestety, w większości województw jest to kilkumiesięczny czas oczekiwania. Dlatego zaraz po powołaniu warto złożyć do wojewody wniosek o udzielenie zezwolenia na pracę typu B.
W przypadku braku zezwolenia, po przekroczeniu terminu 6 miesięcy, wszystkie podpisywane przez takiego cudzoziemca dokumenty tracą moc prawną, a on sam pełni funkcję nielegalnie.
Jeśli organ kontrolny odkryje taką sytuację, cudzoziemiec może zostać wydalony, wraz z sankcją zakazu ponownego wjazdu do strefy Schengen od 6 miesięcy wzwyż. Przykre konsekwencje spotkają także pracodawcę, który zostanie ukarany mandatem.
Niedawno, podczas audytu legalności, spotkałam się z taką właśnie sytuacją. Na szczęście członek zarządu nie przekroczył jeszcze terminu 6 miesięcy pełnienia funkcji, a odpowiedni wniosek został szybko złożony.
Do czasu wydania decyzji o zezwoleniu, osoba ta musiała jednak zostać odwołana ze wszystkich funkcji.
Dlatego właśnie najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie wszelkich spraw związanych z cudzoziemcami profesjonalistom, takim jak nasz zespół.
Zapraszamy do kontaktu wszystkich pracodawców, którzy zainteresowani są kwestiami legalności pracy!
______
