Jak ? zgodnie z polskim prawem ? powoĹaÄ cudzoziemca na prezesa, czĹonka zarzÄ du lub prokurenta w spĂłĹce?
Zacznijmy od tego, Ĺźe aby cudzoziemiec z krajĂłw trzecich mĂłgĹ peĹniÄ funkcjÄ w zarzÄ dzanie w okresie powyĹźej 6 miesiÄcy w ciÄ gu kolejnych miesiÄcy, wymaga zezwolenia na pracÄ typu B.
Zezwolenie takie wydaje wojewoda wĹaĹciwy ze wzglÄdu na siedzibÄ firmy w ktĂłrej cudzoziemiec peĹni funkcjÄ.
Niestety, w wiÄkszoĹci wojewĂłdztw jest to kilkumiesiÄczny czas oczekiwania. Dlatego zaraz po powoĹaniu warto zĹoĹźyÄ do wojewody wniosek o udzielenie zezwolenia na pracÄ typu B.
W przypadku braku zezwolenia, po przekroczeniu terminu 6 miesiÄcy, wszystkie podpisywane przez takiego cudzoziemca dokumenty tracÄ moc prawnÄ , a on sam peĹni funkcjÄ nielegalnie.
JeĹli organ kontrolny odkryje takÄ sytuacjÄ, cudzoziemiec moĹźe zostaÄ wydalony, wraz z sankcjÄ zakazu ponownego wjazdu do strefy Schengen od 6 miesiÄcy wzwyĹź. Przykre konsekwencje spotkajÄ takĹźe pracodawcÄ, ktĂłry zostanie ukarany mandatem.
Niedawno, podczas audytu legalnoĹci, spotkaĹam siÄ z takÄ wĹaĹnie sytuacjÄ . Na szczÄĹcie czĹonek zarzÄ du nie przekroczyĹ jeszcze terminu 6 miesiÄcy peĹnienia funkcji, a odpowiedni wniosek zostaĹ szybko zĹoĹźony.
Do czasu wydania decyzji o zezwoleniu, osoba ta musiaĹa jednak zostaÄ odwoĹana ze wszystkich funkcji.
Dlatego wĹaĹnie najlepszym rozwiÄ zaniem jest powierzenie wszelkich spraw zwiÄ zanych z cudzoziemcami profesjonalistom, takim jak nasz zespĂłĹ.
Zapraszamy do kontaktu wszystkich pracodawcĂłw, ktĂłrzy zainteresowani sÄ kwestiami legalnoĹci pracy!
______